Alchemia Sztuki w Górznieńskim Kalejdoskopie – zakończenie projektu

To projekt realizowany w ramach programu Struktury Kultury, którego operatorem jest Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy.

Nasze działania odbywały się w Górznie i miały na celu połączyć sztukę z chemią, a tak naprawdę zaciekawić chemią (alchemią) poprzez sztukę i vice versa.

Celem głównym było wyjście poza konwencję szkoły, ucieczkę od teorii. Autorki projektu stworzyły dopełniający się tandem: Maria Szwedowska – nauczyciel chemii i Iza Carbiner – artystka, przeprowadziły warsztaty chemiczne oraz warsztaty z batiku ( od chemii do sztuki). Projekt zakładał integrację młodzieży licealnej ze środowiskiem lokalnym, pozwolił również na nowo poznać Górzno przez lokalną młodzież a pochodzącej spoza Górzna poznać historię i legendy związane z tym miastem ( zajęcia terenowe – szlakiem legend górznieńskich) oraz piękno przyrody.

Projekt został zrealizowany w Galerii „U Teodoryka” przy liceum w Górznie. Zwieńczeniem zmagań twórczych młodzieży i jednocześnie wystawą poprojektową był happening, który odbył się 21. 10. 2016r, na górznieńskim rynku we współpracy z państwem Magdziak. Obiektem zainteresowania stała się miejska altana, która pod wpływem naszej ingerencji przeobraziła się w nieziemski, kosmiczny pojazd, który właśnie wylądował w deszczowy, ponury wieczór w sennym miasteczku. To było spektakularne i niezapomniane doświadczenie dla wszystkich uczestników tego wydarzenia.

dscn8416 dscn8406 dscn8385 dscn8363 dscn8323

Related Posts